Dobrev az Öt pontban című podcastműsorban leszögezte, marad a párt eddigi értékrendje – erős Európa-pártiság, egyértelmű és határozott baloldali politika –, ugyanakkor világossá tette, a stílus változni fog, ő sokkal megfontoltabb, alaposabb, felkészültebb, talán túl fegyelmezett is, aki kevésbé hisz a kinyilatkoztatásokban. S amellett, hogy a kormányt, Orbán Viktort bírálta, odaszúrt Magyar Péternek is, mondván, soha senkinek „ne szavazzunk meg és ne adjunk teljhatalmat, és egyszemélyi vezetési bizalmat” – fogalmazott, majd azt is kijelentette, nem tart attól, hogy még több DK-szavazó vándorolhat át a Tisza Párthoz, szerinte a Demokratikus Koalíció továbbra is tartja a 8-9 százalékot, amit az EP-választáson elértek. Ezzel az új stílussal, a határozott politikával pedig további szavazókat tudnak majd gyűjteni.
Azt is elmondta, tömegével érkeznek hozzá üzenetek, ebben azt írják neki, hogy a hátuk közepére nem kívánják ezt a kormányt és kormányváltást szeretnének, de nem tudnak a Tiszára, egy jobboldali pártra szavazni.
Dobrev erre a százezrekre számít, ezért tartja elképzelhetetlennek, hogy a Momentumhoz hasonlóan ne induljanak a jövő évi választáson.
A DK leendő elnökének az érvelése első pillanatra logikusnak tűnik, de számos probléma van ezekkel a megállapításokkal. Egyrészt korántsem biztos, hogy a DK most elérné a 8-9 százalékot, hiszen Gyurcsány távozása előtt is mértek már nekik ennél kevesebbet. S nagy kérdés, hogy a sokak által idolként tisztelt politikus háttérbe vonulása után hány Gyurcsány-fan ábrándul ki a pártból és keres magának egy másik politikust, akit isteníthet; például Magyar Péter a habitusa miatt erre tökéletesen alkalmas.
Másfelől, ha valóban el akar indulni a párt mind a 106 egyéni választókerületben, továbbá önálló listát állít – ahogy ezt Dobrev megerősítette a választókerületi elnökök és parlamenti képviselők minapi gyűlésén –, számos helyen, főleg a fővárosban, illetve a nagyobb településeken, veszélyeztetné az ellenzék sikerét, hiszen megosztaná a szavazatokat, így a fideszes jelöltek több körzetben akkor is megszerezhetnék a mandátumot, ha relatíve gyengébben szerepelnének.
De Gyurcsány távozása arra is alkalmat adna, hogy szóba kerüljön a baloldali pártok szorosabb szövetsége, sőt az egyesülése, ám ez mégsem vetődött fel komolyan eddig, legalábbis a nyilvánosság nem tud róla. Jelen pillanatban három baloldali pártról beszélünk, pontosabban olyanokról, amelyek tagjai benn ülnek a parlamentben, a DK mellett a Párbeszédről, valamint az MSZP-ről.
Karácsony Gergely pártjára sok szót nem érdemes vesztegetni, elvileg ugyan működik, tagjai felszólalnak a parlamentben, jelen vannak a közösségi médiában,
ott vannak a tüntetéseken, időnként nyilatkoznak, de alig van ember, aki komolyan venné őket – már akkor is pezsgőt bonthatnak, ha egy közvélemény-kutató nem nulla százalékra méri őket –, a legismertebb politikusaik közül is többen otthagyták, ilyen például Tordai Bence.
Az utóbbi hónapokban, években pedig egyetlen önálló gondolatuk, akciójuk volt: egyház- és vallásgyalázó – szerintük vitára serkentő – plakátkampányt hirdettek, amelyet épp Ferenc pápa halálának az idejére sikerült időzíteniük, s ezzel a még más ügyekben velük esetleg szimpatizáló polgármesterek dühét is magukra vonniuk. Terézvárosban a momentumos Soproni Tamás háborodott fel azon, hogy ezek a műalkotások megjelentek a Nyugati téren, a második kerületben pedig az ex-MSZP-s, ma független Őrsi Gergely, hogy ezt kell nézniük a Széll Kálmán téren sétálóknak.
Az 1-2-3 százalékra mért MSZP politikusai szintén úgy tesznek, mintha komoly politikai erő lenne a pártjuk.
Ők is aktívak az országgyűlésben, sajtótájékoztatókat tartanak, közleményekkel jönnek elő, interjúkat adnak ki, rendszeresen posztolnak a Facebook-oldalukra, rendszeresen új tartalmakkal rukkolnak elő a honlapjukon.
Viszont arra nem jöttek rá a párt vezetői, tanácsadói, hogy ezekkel az idejét múlt, korszerűtlen politikai eszközökkel, módszerekkel már nem tudnak labdába rúgni, a választópolgárok egészen más stílusra vágynak. Az persze örvendetes fejlemény, hogy a pártelnökük – akinek a tisztességét talán még az ellenfelei sem vonják kétségbe –, Komjáthi Imre 57 évesen megszerzi a diplomáját, ugyanakkor az ő habitusával legfeljebb néhány ezer jó munkásembert tud megszólítani, ezzel szemben
a párt vádlottak padján ülő meghatározó figurái – Horváth Csaba, Molnár Zsolt, Baja Ferenc – a maradék szimpatizánsaik jelentés részét is eltántoríthatja tőlük.
Azt, hogy mennyire kilátástalan a párt helyzete, azt Hiller István ATV-s interjúja jól illusztrálta. A párt nagy öregje, legfőbb ideológusa elvileg fontos tisztséget tölt be, hiszen ő a választmány elnöke, tehát érdemes lenne a szavára figyelni. Ha lehetne rá figyelni... Ugyanis olyan nyakatekerten, dagályosan, körülményesen fogalmazott, hogy kínos volt hallgatni.